PAŁAC ALFREDA BIEDERMANNA

Godło Polski
PAŁAC ALFREDA BIEDERMANNA

HISTORIA PAŁACU

Monumentalny budynek pałacu rodziny Biedermannów zwany w literaturze Pałacem Alfreda Biedermanna został wybudowany w latach 1910-1912. Obiekt usytuowany jest w parku u zbiegu ulic Franciszkańskiej i Północnej.

Stylem nawiązuje do klasycyzujących pałaców końca XVIII wieku. Trzykondygnacyjny budynek fasadą zwrócony jest do ulicy Franciszkańskiej, dwa tarasy prowadzą do ogrodu. Teren pałacu jest ogrodzony, a do budynku prowadzą dwa wjazdy:

  • od strony zachodniej, z ul. Franciszkańskiej z centralnym wjazdem i budynkiem dawnej wozowni
  • od strony południowej, z ul. Północnej do budynku oficyny

Krótka historia dawnego pałacu Alfreda Biedermanna  

Łódź w drugiej połowie XIX wieku była miastem, które rozwijało się w niezwykle szybkim tempie. W tym jednym z największych w Europie ośrodków przemysłu włókienniczego rodziły się ogromne fortuny fabrykantów, którzy wznosili pałace i wille o urozmaiconych formach architektonicznych i bogatym wystroju. Tworzą one współcześnie jeden z najciekawszych zespołów w Europie o dużych walorach zabytkowych.

Jedną z tego rodzaju budowli jest pałac Alfreda Biedermanna (1866-1936), jednego z trzynaściorga dzieci farbiarza Roberta Biedermanna, który w 1864 roku założył swoje zakłady nad rzeką Łódką przy ul. Widzewskiej (obecnie ul. J. Kilińskiego). Sam pałac mieści się przy ul. Franciszkańskiej 1/5.

Pałac Biedermanna

Alfred Biedermann 

Alfred otrzymał staranne wykształcenie – studiował w Zurychu i w Getyndze, gdzie otrzymał tytuł doktora filozofii. Następnie odbył kilkuletnią praktykę w zakładach włókienniczych w Niemczech, Francji i Anglii. Po powrocie do Łodzi w 1889 roku rozpoczął pracę w zakładach swojego ojca, a po jego śmierci (dziesięć lat później) objął ich kierownictwo. Rozbudował zakłady o nową część leżącą po północnej stronie Łódki, pomiędzy ulicami Północną i Smugową.

Przez kolejnych kilkadziesiąt lat należał do czołowych postaci życia gospodarczego i społecznego Łodzi – był m.in. wieloletnim prezesem zarządu łódzkich tramwajów miejskich i podmiejskich (Łódzkie Wąskotorowe Elektryczne Koleje Dojazdowe) oraz prezesem Towarzystwa „Saturn” w Czeladzi. W okresie pierwszej wojny światowej został przewodniczącym Głównego Komitetu Obywatelskiego m. Łodzi. W niepodległej Polsce odznaczono go orderem „Polonia Restituta”. 

Od budowy pałacu do eksmisji właścicieli 

Pałac wybudowano w latach 1911–1912 po północnej stronie rzeki Łódki, obok nowej części zakładów Biedermannów – na terenie ogrodu, w którym stał pierwotnie stary, parterowy dom letni. Nie znamy autora projektu pałacu, ale zastosowanie form modnego w tym okresie niemieckiego klasycyzującego neobaroku (określanego jako „styl około 1800”), jak i udział firmy berlińskiej w wystroju i wyposażeniu wnętrz wskazują wyraźnie na architekta z niemieckiej stolicy. 

Budynek zamieszkiwała rodzina Alfreda, a po jego śmierci – pod koniec okresu międzywojennego – jego młodszy brat Bruno Biedermann. W styczniu 1945 roku, po wkroczeniu wojsk sowieckich i ustanowieniu przez władze decyzji o upaństwowieniu zakładów, właściciel domu otrzymał nakaz eksmisji. Wskutek tych wydarzeń Bruno, jego żona oraz córka Maryla (działającą w czasie wojny w polskim ruchu oporu i więzioną przez Niemców) odebrali sobie życie. Zmarli zostali pochowani obok pałacu na terenie ogrodu, a w późniejszym okresie ich szczątki ekshumowano i przeniesiono na Stary Cmentarz Ewangelicko-Augsburski przy ul. Ogrodowej. 

Fabrykę Biedermannów upaństwowiono, przekształcając ją w Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Szymona Harnama (z czasem w nazwie pojawił się dopisek „Rena Kord”), a w pałacu mieściło się przedszkole i biura.

Farbiarnia zakładów R. BiedermannaFarbiarnia zakładów R. Biedermanna (źródło: zb. ikonogr. APŁ, Lodzer Zeitung, wyd. jubileuszowe)

Przekazanie Pałacu Uniwersytetowi Łódzkiemu 

W 1998 roku Pałac przekazano Uniwersytetowi Łódzkiemu, który przeprowadził trwającą do 2003 roku renowację obiektu. W budynku do 2014 roku działała Katedra Historii Sztuki i Instytut Kulturoznawstwa UŁ. Obecnie w reprezentacyjnych pomieszczeniach parteru mieści się gabinet rektora, funkcjonuje również Muzeum Uniwersytetu Łódzkiego. Odbywają się tam także oficjalne uroczystości i spotkania. 

Pałac okiem historyka sztuki 

Położony w starannie utrzymanym parku pałac jest piętrową budowlą z wysokimi dachami na planie wydłużonego na linii północ-południe prostokąta z ryzalitami, wzbogaconego od południa gospodarczym skrzydłem poprzecznym.

Elewacja Pałacu Biedermanna
Elewacje podzielone są lizenami i pasami fryzowymi na prostokątne pola z regularnie rozmieszczonymi prostokątnymi oknami.

lizeny i pasy fryzowe na elewacji Pałacu

Wejście główne umieszczono na osi elewacji północnej, a ujmuje je niewielki portyk z dwiema kolumnami. W elewacji frontowej, od zachodu, symetrycznie umieszczone półkoliste ryzality ujmują taras; nieduży taras znajduje się także od wschodu.

Wejście główne

Na parterze pałacu znajdują się reprezentacyjne sale o bogatym wystroju z elementami neorenesansowymi, neobarokowymi i neoklasycznymi. Pełną elegancji „salę kominkową” zdobią: duży kominek zdobiony reliefową kompozycją o tematyce mitologicznej „Walka centaurów z Lapitami” oraz wspaniale zakomponowane trójbiegowe schody prowadzące na piętro.

kominek w Pałacu

schody w Pałacu

Sąsiednią jadalnię nakrywa kolebkowy strop o dekoracji sztukatorskiej. Nad otworem drzwiowym umieszczono kompozycję malarską ukazującą dawny letni dom Biedermannów.

sala jadalna Pałacu

sala jadalna Pałacu

sala jadalna Pałacu

W gabinecie („sala bilardowa”, obecnie gabinet rektora) znajdują się duży kominek z marmurową obudową i drewnianym obramieniem oraz wbudowane szafy.

sala bilardowa Pałacu

sala bilardowa Pałacu

Znaki firmowe, jak i zachowana korespondencja Alfreda Biedermanna, zdradzają, że drewniane elementy wystroju wnętrz zaprojektowała i wykonała znana berlińska firma „Kimbel & Friederichsen. Hoftischlermeister”, której prace znajdziemy także w wielu innych łódzkich rezydencjach, a część mebli jest sygnowana przez ebenistę Wilhelma Kimbela.

sala bilardowa


sala bilardowa

Na korytarzu na piętrze znajdziemy wkomponowane w ściany reliefowe kompozycje o formach antykizujących.

reliefy antykizujące

Wystrój pałacu współcześnie uzupełniono o witraże wykonane w 2003 roku przez łodzianina Jana Dominikowskiego.

witraże

witraże

witraże

Autor tekstu:Krzysztof Stefański (Instytut Historii Sztuki UŁ)
Redakcja:Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR UŁ
Zdjęcia: Maciej Andrzejewski (Centrum Komunikacji i PR UŁ) / Patryk Wacławiak (Urząd Miasta Łodzi)

PAŁAC DZIŚ

Na terenie Pałacu działają jednostki międzywydziałowe, naukowo-badawcze oraz zespoły artystyczne:

W budynku Pałacu odbywają się posiedzenia Rady Uczelni.

Ponadto w Pałacu ma siedzibę Muzeum UŁ ze zbiorami obrazującymi historię Uniwersytetu Łódzkiego, losy jego wykładowców i studentów oraz z salą poświęconą pierwszemu Rektorowi UŁ Prof. Tadeuszowi Kotarbińskiemu.

W budynku zgromadzono również również kolekcję Andrzeja Różyckiego, zmarłego w 2021 roku artysty, związanego od lat 60. XX wieku z łódzkim środowiskiem progresywno-awangardowym.

W Pałacu odbywają się również różnego rodzaju wydarzenia, w tym koncerty oraz wykłady. Na terenie budynku po dawnej wozowni mieści się „Galeria Wozownia”, w której odbywają się czasowe wystawy. 

Filia położona jest w uroczym Tomaszowie, liczącym ~61,960 mieszkańców. W pobliżu znajdują się rezerwat przyrody Niebieskie Źródła oraz Zalew Sulejowski. COS w Spale realizuje nasze zajęcia wychowania fizycznego.

KOLĘDY I GOSPEL W PAŁACU BIEDERMANNA

Jingle Bells w połączeniu z polskimi tradycyjnymi kolędami? Posłuchajcie, jak to brzmi w wykonaniu chóru Akademii Muzycznej w Łodzi. Liderem zespołu jest prof. Brian Fentress. Występ z cyklu "Muzyka u Biedermanna".

WYNAJEM PAŁACU

Uniwersytet Łódzki wynajmuje reprezentacyjne sale i powierzchnie użytkowe Pałacu Biedermanna na organizację konferencji, jubileuszy, koncertów, promocji książek i innych oficjalnych uroczystości odpowiadających charakterowi miejsca. 

ZAUFALI NAM

Do tej pory, w Pałacu Biedermanna gościli m.in: 

  • Honorowy Konsulat Francji
  • Ambasada USA
  • Warsaw Voice Marketing
  • Firma CRUISER
  • Polska Izba Handlowo-Przemysłowa we Francji
  • Firma VIRAKO
  • Forum Biznesu
  • Nordea Bank S.A.
  • Bank PKO S.A.
  • Fundacja Na Rzecz Rozwoju Ginekologii Łódzkiej

LOKALIZACJA

Pałac Biedermanna położony jest w centrum Łodzi. Znajdujący się naprzeciw Park Staromiejski oddziela go od Pałacu Rodziny Poznańskich, Centrum Handlowo – Rozrywkowego Manufaktura. W pobliżu znajduje się również reprezentacyjna ulica miasta – ul. Piotrkowska.