Zebranych gości, na Gali ogłoszenia wyników rankingu najlepszych Liceów i Techników Perspektywy 2024, powitał prof. Robert Zakrzewski, prorektor ds. studentów i jakości kształcenia. Prorektor m.in. podziękował dyrektorom szkół za konsekwentne dbanie o wysoki poziom nauczania:
Fundacja publikuje ranking już po raz dwudziesty szósty, a Uniwersytet Łódzki objął to wydarzenie swoim patronatem. Jest mi niezmiernie miło gościć Państwa na naszej uczelni w tym wyjątkowym dniu i móc pogratulować w pełni zasłużonego miejsca wśród dwudziestu najlepszych placówek edukacyjnych w regionie. Wiedząc, jak wielkim wysiłkiem i poświęceniem jest okupione osiągnięcie tego sukcesu, chciałbym wyrazić uznanie dla każdego z Państwa. To nie tylko wynik dobrej organizacji czy skutecznych programów nauczania, to efekt poświęcenia, pasji i oddania, które wkładacie w rozwijanie potencjału swoich uczniów. Nie sposób nie dostrzec wspólnych celów, jakie łączą Państwa szkoły i naszą uczelnię. Choć uniwersytet i szkoły średnie różnią się formą i zakresem edukacji, dążą do jednego – tworzenia środowiska, które stawia na rozwój intelektualny i społeczny młodych pokoleń.
Prof. Robert Zakrzewski podkreślił nieocenioną w kształtowaniu postaw i przekazywaniu wiedzy rolę pedagogów i mentorów, dla których istotne jest ciągłe wychodzenie poza ramy swojej rutyny i praktyki:
Patrzenie na świat oczami wychowanków pozwala przyjmować odpowiednią perspektywę w edukacji. To właśnie ta umiejętność pozwala podejmować tematy ważne, otwierać nowe horyzonty i we właściwy sposób przekazywać wiedzę, inspirując do dalszego rozwoju. Życzę Państwu, aby ta zdolność nie opuszczała Was i towarzyszyła Wam na dalszych etapach kariery.
Łódzki Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2024
Najlepsze Licea Ogólnokształcące z województwa łódzkiego:
- I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Łodzi
- Publiczne Liceum Ogólnokształcące Uniwersytetu Łódzkiego im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata
- Publiczne Liceum Ogólnokształcące Politechniki Łódzkiej
- XXI Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Łodzi
- Klasyczne Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego w Skierniewicach
- XXXI Liceum Ogólnokształcące im. Ludwika Zamenhofa w Łodzi
- Akademickie Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. prof. Zbigniewa Religi w Kutnie
- XII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Łodzi
- I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim
- III Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łodzi
Najlepsze Technika z województwa łódzkiego:
- Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie
- Technikum Automatyki i Robotyki w Łodzi
- Technikum nr 9 w Zespole Szkół Politechnicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Łodzi
- Technikum nr 10 w Zespole Szkół Elektroniczno-Informatycznych im. Jana Szczepanika w Łodzi
- Technikum nr 17 w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Łodzi
- Technikum w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie
- Technikum nr 13 w Zespole Szkół Geodezyjno-Technicznych im. Sybiraków w Łodzi
- Technikum w Powiatowym Zespole Szkół w Złoczewie
- Technikum im. Wisławy Szymborskiej w Zespole Szkół nr 3 w Skierniewicach
- Technikum nr 6 w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim
Gratulujemy!
Wspólna pasja do nauki i rozwijania potencjału młodych umysłów
Waldemar Siwiński – wieloletni przewodniczący Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, który nie mógł osobiście do nas dołączyć, przesłał kilka słów od siebie:
Przygotowujemy nasz ranking przez wiele miesięcy po to, aby wskazać jego odbiorcom – ósmoklasistom, ich rodzicom, ale także władzom oświatowym i samorządowym najlepsze licea i technika, w których warto się uczyć. Jest to ranking absolutnie transparentny, korzystamy tylko z zewnętrznych źródeł danych pochodzących z okręgowych komisji egzaminacyjnych, komitetów głównych olimpiad oraz systemu informacji oświatowej. Wszystkie dane, które publikujemy można sprawdzić, nie ma w nim miejsca na subiektywne oceny. To siła tego zestawienia, choć zdajemy sobie sprawę, że o tym jak odbieramy szkołę decydują także czynniki niemierzalne, takie jak atmosfera szkoły, jej legenda.
Na uroczystości obecni byli Janusz Brzozowski, Łódzki Kurator Oświaty; dr hab. inż. Andrzej Romanowski, prof. uczelni, prorektor ds. kształcenia Politechniki Łódzkiej; Adam Pustelnik, wiceprezydent Miasta Łodzi oraz władze liceów i techników z Łodzi i regionu łódzkiego.
Jestem bardzo wdzięczny wszystkim uczestnikom rankingu, za ich codzienną pracę, Uniwersytetowi Łódzkiemu za to, że podjął się bycia gospodarzem tego wydarzenia. Jakbym miał wskazać jeden czynnik, który zdeterminuje to, w jakim punkcie będziemy za parę lat, tym punktem jest to, czy my jako Miasto wykształcimy narzędzia do tego, żeby kształcić kadry takich osób, jak wymaga tego zmieniający się świat i czy zdołamy tych wszystkich utalentowanych ludzi u siebie zatrzymać. Inwestycja w przyszłość jest tą, która powinna być naszym priorytetem. Dziękuję każdemu z Państwa, wszystkim, którzy prowadzą szalenie trudną misję kształtowania kolejnych pokoleń i dbania o to, żebyśmy byli dobrze przygotowani do życia
– mówił Adam Pustelnik.
Z kolei Mateusz Sobociński, świeżo upieczony doktorant, który przez ostatnie lata był również studenckim Ambasadorem Uniwersytetu Łódzkiego, podzielił się z zebranymi swoim doświadczeniem studiowania na uczelni. Opowiedział m.in. o aplikacji studenckiej MyUniLodz, pomocy w ramach Akademickiego Centrum Wsparcia, zakwaterowaniu w akademikach (również dla mieszkańców Łodzi), atrakcyjnych stypendiach, udziale w projekcie mentorskim, możliwościach międzynarodowych (np. sieci UNIC), programie Studia i Sport na UŁ, programach ambasadorskich, czy wsparciu w planowaniu kariery (Targi Pracy, Biuro Karier).
Prof. Robert Zakrzewski podsumowując odniósł się do dalszej współpracy szkół i UŁ –
Niech dzisiejsze spotkanie będzie impulsem do tworzenia jeszcze bardziej efektywnych programów edukacyjnych, inspirujących dla uczniów i dla nauczycieli. Razem, jako wspólnota edukacyjna, mamy potencjał nie tylko zmieniać życie naszych podopiecznych, ale także wpływać na kształtowanie przyszłości społeczeństwa.
Ogólnopolski Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2024 odbywa się pod patronatem Uniwersytetu Łódzkiego. Uczelnia jest także Partnerem regionalnej edycji zestawienia. Organizatorem Gali ogłoszenia wyników rankingu najlepszych Liceów i Techników Perspektywy 2024 było Centrum Komunikacji i PR UŁ.
Krajowe wyniki zostaną ogłoszone 11 stycznia 2024 (czwartek) o godzinie 11.30 w Warszawie podczas Gali XXVI Ogólnopolskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2024. Wydarzenie poprzedzone będzie debatą „Talenty dla Polski” z Minister Edukacji Narodowej.
Fotorelacja z Gali ogłoszenia wyników rankingu najlepszych Liceów i Techników Perspektywy 2024 na UŁ
Materiał: Iwona Ptaszek-Zielińska, Centrum Komunikacji i PR
Zdjęcia: Mateusz Kowalski, Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ
Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.