Procedury działania w przypadku wtargnięcia napastnika na teren obiektów UŁ – relacja ze szkolenia

Kilkaset osób zatrudnionych w Uniwersytecie Łódzkim uczestniczyło w szkoleniu „Procedury działania w przypadku wtargnięcia napastnika na teren obiektów UŁ”, zorganizowanym z udziałem funkcjonariuszy policji w auli im. Wacława Szuberta przez Zespół Spraw Obronnych UŁ.

Szkolenie pracowników UŁKanclerz UŁ Maciej Sysak, witając uczestników, podkreślił znaczenie tego typu szkoleń w obliczu potencjalnych zagrożeń.

Uczestniczki i uczestników szkolenia oraz policjantów i policjantki powitał kanclerz UŁ Maciej Sysak. Dziękując za przybycie, podkreślił znaczenie tego typu szkoleń w obliczu coraz powszechniejszych zagrożeń, które mogą dotknąć również społeczność naszej uczelni. W tematykę szkolenia wprowadzili zebranych Roman Morawski, specjalista ds. obronnych i obrony cywilnej z Zespołu Spraw Obronnych UŁ, oraz nadkomisarz Katarzyna Szczęsna z Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, która omówiła też podstawowe zasady postępowania w przypadku ataku agresywnego osobnika. 

Zagadnienia, zasady i uwarunkowania prawne obrony koniecznej w przypadku ataku agresywnego osobnika przedstawił nadkomisarz Marcin Fiedukowicz z Komendy Miejskiej Policji. Omawiając znane przypadki zastosowania obrony koniecznej, odniósł się też do potencjalnych zagrożeń (także prawnych), które pojawiają się w wypadku sięgnięcia przez osobę napadniętą po takie rozwiązanie w celu uchronienie siebie i współpracowników przed agresorem. 

Nadkomisarz Marcin FiedukowiczNadkomisarz Marcin Fiedukowicz przybliżył zagadnienia prawne obrony koniecznej.

Zasady i sposoby prowadzenia negocjacji w celu powstrzymania zamachowca, terrorysty, samobójcy czy osoby agresywnej przedstawiła z kolei aspirant Monika Jabłońska, policyjna negocjatorka, jedna z 16 osób pracujących w takim charakterze w województwie łódzkim.  

Aspirant Radosław Firlit omówił natomiast najprostsze, a zarazem często najskuteczniejsze metody rozpoznania potencjalnych zagrożeń ze strony dziwnie zachowujących się ludzi, które pomogą eliminować te zagrożenia w zarodku. A jeśli już do nich dojdzie – radzenia sobie np. z napastnikiem uzbrojonym w nóż z wykorzystaniem choćby... biurowego krzesła. Zachęcał także do zapisywania się na kursy samoobrony. 

Na koniec Maciej Grubski, wielokrotny mistrz świata w karate, instruktor samoobrony i sportów walki, zademonstrował kilka chwytów pozwalających zniwelować zagrożenia ze strony napastnika uzbrojonego w nóż i pistolet. Podkreślał znaczenie takich umiejętności w sytuacjach krytycznych. Również on doradzał uprawianie sportów walki i udział w kursach samoobrony w sprawdzonych instytucjach, które je prowadzą. 

Liczne pytania do szkolących padające z sali najlepiej potwierdzały potrzebę tego rodzaju szkoleń dla osób zatrudnionych w UŁ. 

Szkolenie w auli im. SzubertaW szkoleniu wzięło udział kilkaset osób zatrudnionych w UŁ.

Redakcja: Biuro Prasowe UŁ 
Zdjęcia: Maciej Andrzejewski (Centrum Komunikacji Marki UŁ)