O zaangażowaniu Uniwersytetu Łódzkiego w działania związane z tzw. ruchem wyzwolenia zwierząt i troską o naszą planetę porozmawiają:
- prof. UŁ, Katarzyna de Lazari-Radek – prorektorka Uniwersytetu Łódzkiego ds. umiędzynarodowienia nauki i kształcenia, filozofka / etyczka,
- dr Łucja Lange – socjolożka, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ,
- dr Agata Rudnicka-Reichel – ekspertka w zakresie społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju, Wydział Zarządzania UŁ,
- Alicja Bućko – menadżerka ds. rzecznictwa politycznego w RoślinnieJemy, ekspertka kampanii RoślinnieJemy w obszarze transformacji systemu żywnościowego; tworzy systemową wizję roślinnej przyszłości w Polsce,
- Jakub Hendzel – Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych UŁ, student zaangażowany w oddolną kampanię i propagowanie Plant Based Universities.
Dyskusję będzie moderować Bartosz Zając – aktywista Stowarzyszenia Otwarte Klatki, koordynator Koalicji Społecznej „Stop Fermom Przemysłowym”. Przez ponad rok w ramach projektu undercover „Bez słońca” dokumentował warunki na polskich fermach. Zebrany materiał znalazł się w zbiorowej publikacji „HIDDEN: Animals in the Anthropocene” i w licznych kampaniach organizacji prozwierzęcych.
W rozmowie „Rewolucja czy ewolucja?...” podjęte zostaną wątki dotyczące m.in.:
- roślinnego żywienia zbiorowego – w tym korzyści zdrowotnych i ekologicznych, które niesie ze sobą wprowadzenie tego rozwiązania – i jego miejsca w strategii zrównoważonego rozwoju;
- etycznych i naukowych aspektów wykorzystywania zwierząt do badań oraz alternatyw dla badań na zwierzętach, takich jak metody in vitro, modelowanie komputerowe czy organ-on-chip.
Osoby biorące udział w dyskusji przyjrzą się roli edukacji w kształtowaniu wiedzy z zakresu relacji międzygatunkowych. Przenalizują koszty, metody wdrażania i długofalowe efekty, jakie niesie ze sobą wprowadzenie żywienia roślinnego i rezygnacja z badań na zwierzętach.
Panel dyskusyjny jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie „UKRYTE – zwierzęta w Antropocenie”, którą można zobaczyć w uniwersyteckiej galerii Wozownia przy Pałacu Biedermanna do 20 października br.
Materiał, zdjęcia, redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ